Strona główna

SPOZŻ

 


JACHT S/Y „DUNAJEC” W SŁUŻBIE SĄDECZAN OD 1979 ROKU

Sądecko-Podhalański Okręgowy Związek Żeglarski w Nowym Sączu jest armatorem i właścicielem pełnomorskiego jachtu „Conrad-1400” w klasie „Opal”. Skonstruowany i zbudowany w Stoczni Jachtowej im. Józefa Conrada Korzeniowskiego w Gdańsku, zwodowany w roku 1979 przyjął nazwę: S/Y „Dunajec”, z portem macierzystym w Gdyni. Jest pięknym mahoniowym „keczem” o długości kadłuba 13,95 m, wyporności 13,05 t i powierzchni pomiarowej ożaglowania 80 m2. Podczas swoich wędrówek po morzach i oceanach przebył wiele mil morskich dzielnie stawiając czoła morskim żywiołom i zawsze wzbudzając zainteresowanie i podziw żeglarzy, turystów oraz mieszkańców odwiedzanych portów.
W roku 1981 po raz pierwszy wypłynął w rejs zagraniczny, poza Bałtyk. W czasie miesięcznej żeglugi po Morzu Bałtyckim i Morzu Północnym odwiedził porty w Anglii, Francji, Holandii, Belgii oraz Republiki Federalnej Niemiec. Ten pierwszy rejs zagraniczny otworzył dla nowosądeckich żeglarzy szerokie wody mórz i oceanów świata. Już w roku 1984 zorganizowano pierwszą wyprawę oceaniczną. Jacht uczestniczył w „Operacji Żagiel ’84”, płynąc do Ameryki z okazji 450-ciolecia odkrycia Kanady pokonał 8350 Mm w trzy miesiące. W tym rejsie, w drodze powrotnej jacht przepłynął Ocean Atlantycki w rekordowo krótkim dla siebie czasie 22 dni. Od tej pory udział jachtu w dużych światowych zlotach żaglowców stał się tradycją.
Jacht „Dunajec” brał udział w różnego rodzaju żeglarskich regatach krajowych i zagranicznych. Wielokrotnie uczestniczył w „Regatach Heweliusz” oraz „Regatach Opali” zajmując czołowe miejsca. W roku 1992 dla uczczenia 700-lecia powstania miasta Nowy Sącz, jacht uczestniczył w największej i najważniejszej żeglarskiej imprezie - regatach „Grand Regata Columbus” w 500-ną rocznicę odkrycia Ameryki przez Krzysztofa Columba. Wyprawę rozpoczęto w Gdyni w zimowej scenerii, 25 marca 1992 roku, a powrót nastąpił po sześciu miesiącach żeglugi. W roku 1996 jacht „Dunajec” uczestniczył w Światowym Zlocie Żaglowców „International Festival of the Sea” z finałem w angielskim Bristolu oraz w regatach „Bristol to Brest Regatta”. W roku 1998 jacht „Dunajec” dopływa do Lizbony na Światową Wystawę „EXPO’98”, a następnie uczestniczy w światowym zlocie żaglowców i bierze udział w regatach na trasie Lizbona – Dublin.
W roku 2000, po raz kolejny „Dunajec” uczestniczy w Światowym Zlocie Żaglowców i Światowej Wystawie „EXPO 2000” organizowanej, tym razem w Republice Federalnej Niemiec. W roku 2002 zrealizowano kolejne duże przedsięwzięcie pn. „NARVIK 2002 EXPEDITION” z okazji obchodów jubileuszu 100-lecia istnienia, zaprzyjaźnionego z Nowym Sączem norweskiego miasta Narvik, związanego wydarzeniami II wojny światowej z historią oręża polskiego. Wizyta sądeckich żeglarzy w Narviku stanowiła ważny element wznowienia i rozwoju dalszej współpracy tych zaprzyjaźnionych miast. Za tę wyprawę Załoga jachtu „Dunajec” została uhonorowani przez Ministra Infrastruktury III nagrodą honorową „Rejs Roku 2002”. Jacht „Dunajec” nadal uczestniczy w regatach, przez ostatnie kilka lat z dużym powodzeniem startuje w regatach jachtów dwumasztowych „Classic Cup”, zajmując również czołowe miejsca (w roku 2005 i 2011– II miejsce, w 2012 – III miejsce, a w roku 2013 – I miejsce).
Jacht „Dunajec” jest szkołą patriotycznego wychowania morskiego i dzielnie promuje nasz region w różnych zakątkach świata, dając możliwość zdobywania wyższych stopni żeglarskich i potrzebnego doświadczenia morskiego kilkutysięcznej grupie mieszkańców Sądecczyzny i Małopolski. Sędziwy wiek jachtu S/Y „Dunajec” jest głównym powodem zmuszającym Sądecko - Podhalański Okręgowy Związek Żeglarski do podjęcia starań umożliwiających zgromadzenie środków finansowych na jego pilny remont i modernizację.

 


 

SĄDECKO-PODHALAŃSKI OKRĘGOWY ZWIĄZEK ŻEGLARSKI ORGANIZACJA POŻYTKU PUBLICZNEGO

33-300 Nowy Sącz ul. Stanisława Wyspiańskiego 13 lok. nr 210 II piętro (na przeciwko bazy MZK)
email:
biuro@spozz.com