sy NEKTON

19.03.2007

Z ogromną przyjemnością informuję, że Tadeusz Natanek wraz Załogą został uhonorowany KOLOSEM 2006.

Więcej na stronie: http://www.kolosy.pl/

07.03.2007

Załoga "Nektona"- odebrała nagrody

więcej na stronie nowysacz.pl>>

 

04.01.2007

Spotkanie z Tadeuszem Natankiem w sądeckim ratuszu zaszczycił  obecnością Prezydent Miasta Ryszrd Nowak, który wręczył  okolicznościowy grawerton oraz V-ce Prezydent Bożena Jawor. Tadeusz otrzymał również pamiątkowy grawerton od SPOZŻ, który wręczył prezes Janusz Sołtys.

kliknij aby powiększyć

kliknij aby powiększyć

kliknij aby powiększyć

kliknij aby powiększyć

kliknij aby powiększyć

 
 

02.01.2007

Przyznano nagrody : Rejs Roku 2006 oraz Srebny Sekstant PAP
informacje pochodzą ze strony:
jachting.pl


Najwyższe polskie trofea żeglarskie - nagrody Rejs Roku i Srebrny Sekstant otrzymali kapitanowie Jacek Wacławski i Tadeusz Natanek. Obaj wsławili się pokonaniem tzw. Przejścia Północno-Zachodniego z Atlantyku na Pacyfik.

Nagrody przyznano po raz 37., jednak dopiero po raz drugi pierwszą uhonorowano równocześnie dwie osoby. O wyróżnieniach zadecydowało jury pod przewodnictwem wieloletniego komendanta "Daru Młodzieży" Leszka Wiktorowicza, w skład którego weszli cieszący się autorytetem i mający znakomite dokonania kapitanowie.
Jacek Wacławski (s/y "Stary") i Tadeusz Natanek (s/y "Nekton") na swoich około 13-metrowych jednostkach pokonali jedną z najtrudniejszych dróg morskich, z Oceanu Atlantyckiego na Ocean Spokojny wzdłuż północnych wybrzeży Ameryki, przez Arktykę Kanadyjską i Alaskę do cieśniny Beringa. W latach 1903 - 1906 trasę tą jako pierwszy pokonał norweski odkrywca polarny Roald Amundsen na małym żaglowcu "Gjoea".
Jury podkreśliło, że załoga "Starego" należy do najmłodszych (średnia wieku 25 lat), którzy uporali się z tą trasą. W rejsie uczestniczyli także kapitanowie: Dominik Bac, Sławomir Skalmierski i Tomasz Szewczyk. Rejs rozpoczął się w grenlandzkim Ilulisaat 10 sierpnia, a zakończył 20 października w kanadyjskim Vancouver po pokonaniu 6012 mil morskich.
S/y "Nekton" wyruszył z kanadyjskiego Sept-Iles 26 lipca i po przebyciu 7379 mil morskich dotarł do Vancouver 9 października.
Drugą nagrodę "Rejs Roku" otrzymał Andrzej Kopczyński, który w latach 2004-2006 odbył samotny rejs dookoła świata na 11-metrowym jachcie "Jolanta".
Trzecią nagrodą uhonorowano: kpt. Janusza Słowińskiego z JKMW "Kotwica" w Gdyni za zorganizowanie i poprowadzenie wyprawy do Ziemi Ognistej na jachcie "Bona Terra" oraz kpt. Jerzego Wąsowicza za samotny rejs przez Atlantyk na jachcie "Antica".

Werdykt Jury:
"Srebrny Sekstant" ufundowany przez ministra gospodarki morskiej i I Nagroda Honorowa Telewizji Polskiej "Rejs Roku 2006" - kpt. Jacek Wacławski ("Stary") i kpt. Tadeusz Natanek ("Nekton") za pokonanie Przejścia Północno-Zachodniego.

 

11.12.2007

Mapa wyprawy   

 

25.10.2007

Relacja z wyprawy umieszczona na Interentowej Stronie Miasta Nowego Sącza>>

Zdjęcia Nektona z Przejścia Północno Zachodniego nadesłane przez Tadeusza Natanka

kliknij aby powiększyć

kliknij aby powiększyć

kliknij aby powiększyć

kliknij aby powiększyć

kliknij aby powiększyć

kliknij aby powiększyć

18.10.2007

Sądeczanie w wiecznych lodach Arktyki

"Marzyli, mieli odwagę, dokonali..." Żeglarze z ulicy Kwiatowej

plik pdf (485 kB)

 

13.10.2007

Jacht "Nekton" płynący pod Polska Bandera, 9-go października 2006 o godzinie 15.00 zakończył w Vancouver, rejs po jednej z najtrudniejszych na świecie tras żeglarskich - przejście pomiędzy Kanada i Biegunem Północnym tak zwane "North West Passage"Przez cala trasę od Atlantyku do Pacyfiku, "Nekton" płynął razem z drugim jachtem pod Polska Bandera s/y "Stary". Razem walczyli z różnymi, często bardzo niebezpiecznymi warunkami żeglugi i razem wpłynęli ma Pacyfik, burta w burtę. Razem wiec są pierwszymi jachtami pod Polska bandera zdobywcami tej trasy.

Za niecałe dwa tygodnie będziemy witać w Vancouver drugi jacht z młodzieżowa załoga s/y "Stary".

 Powitanie "Nektona" w Vancouver odbyło się bardzo uroczyście. Wypłynęła flotylla polonijnych jachtowa. Pogoda dopisała wyśmienicie, piękny słoneczny dzień z prawdziwie żeglarskim wiatrem. "Nekton" płynął pod pełnymi żaglami i zbliżył się do Wyspy Bowen. Polonijne jachty, które wypłynęły z rożnych miejsc, o ustalonej godzinie spotkały się w tym rejonie. Z radiostacji s/y 'Varsovii", koordynującej flotylle jachtów słychać było wywoływanie kolejnych jachtów i podawanie instrukcji płynięcia.

Jachty zbliżyły się do siebie, z głośników ustawionych na "Varsovii" słychać było Mazurka Dąbrowskiego oraz hymn "O Canada".

Następnie jacht "Polka" z ekipa Telewizji Polonijnej w Vancouver zbliżył się do "Nektona" i ponownie słychać było Mazurka Dąbrowskiego, tym razem grany na żywo na skrzypcach. Załogi "Nektona" i blisko płynących jachtów wysłuchały to z należną powaga sytuacji.

Następnie koledzy żeglarze płynący na malej motorówce, otworzyli butelkę szampana i pomimo stosunkowo dużej fali, zbliżyli się do burty "Nektona". Lejący się szampan, podali bezpośrednio w ręce dzielnej załogi.

Flotylla jachtów wpłynęła do False Creek, w centrum Vancouver i "Nekton" zacumował do pomostu gdzie zebrała się liczna polonia vancouverska oraz telewizja anglojęzyczna i polonijna. Po wstępnych powitaniach, gratulacjach i uściskach dłoni na pokład weszły rodziny i dzieci dzielnych żeglarzy oraz cale witające grono vancouverskich Polaków

Kapitan Tadeusz Natanek udzielili długich wywiadów w dwóch językach dla jednej i drugiej telewizji.

Reprezentanci PKZ przekazali całej załodze "Nektona" klubowe koszulki.

Polały się szampany. Kapitan zgasili świeczkę na powitalnym torcie. W ten sposób symbolicznie wraz ze swoja załoga zakończył ten trudny rejs.

Powoli witający zaczęli się rozchodzić i tylko przy burcie "Nektona" pozostały zacumowana dwa jachty: "Varsovia" i "Skana Sting"

Jerzy Kusmider

s/y "Varsovia"
e-mail: varsovia31@hotmail.com

kliknij aby powiększyć

kliknij aby powiększyć

kliknij aby powiększyć

kliknij aby powiększyć

kliknij aby powiększyć

kliknij aby powiększyć

kliknij aby powiększyć

 

09.10.2007

Drodzy moi:
żeglarze, sympatycy żeglarstwa i wszyscy zainteresowani powitaniem w Vancouver dzielnych żeglarzy, zdobywców jednej z najtrudniejszych tras żeglarskich "North West Passage" (północne przejście: Biegun Północny-Kanada)
 
Dwa jachty:

  1. "Nekton" jest już na wodach kanadyjskich i przywitanie w Vancouver planujemy w świąteczny poniedziałek na Granville Island. Poniżej więcej informacji.

  2. "Stary" z młodzieżowa załoga (średnia wieku całej załogi jest 25 lat) planuje przybycie ok 20-go października, jest wiec więcej czasu na przygotowanie powitania. Informacje będę podawał w terminie późniejszym.

Informacje o tych rejsach można zobaczyć na stronach:
www.nekton.bloog.pl    www.amundsen.pl   www.anchorsat.com
 

Podaje bieżące i najnowsze informacje:
Przede wszystkim dziękuje Pani Urszuli Pawlowskiej-Rojek - vice Konsul RP w Vancouver za współpracę i pomoc w promocji tych wspaniałych rejsów pod Polska Bandera.
 
Z ostatniej chwili:
Noc 6/7 października, jacht "Nekton" stoi na kotwicy przed Seymour Narrows, około 100 Mm od Vancouver. O godz. 6.48 rano będzie "slag" zmieniający na prąd dla nich przeciwny. Maksymalnie będą mieć pod prąd 13 węzłów (24km/g) o godz. 9.55. Od decyzji kapitana o której godzinie przepłyną ta cieśninę, zależy czas dopłynięcia do Vancouver. Optymalnie można liczyć, ze zdąża na czas zaplanowanego przywitania w Vancouver.
 
Przywitanie dzielnej załogi "Nektona" planowane jest w poniedziałek 9-go października, okolo 3:00 PM na pomostach przy Public Market na Granville Island. Patrz załączona mapka. (Oczywiście jak zawsze w żeglarstwie możliwe sa pewne zmiany uzależnione od rożnych sytuacji).
Wszyscy zainteresowani żeglarze, sympatycy i cala polonia będzie mile widziana. Dzień świąteczny "Thanksgiving" na pewno ograniczy ilość osób i jachtów witających ale będzie to okazja do zwrócenia uwagi kanadyjskiemu społeczeństwu na wielkie osiągniecie biało-czerwonej bandery.
 
Flotylla polonijnych jachtów zamierza wypłynąć wcześniej na przywitanie wpływających zdobywców NWP. Jachty będą wypływać z rożnych miejsc, tak żeby zdążyć na wspólne wpłyniecie do False Creek. Jak dotychczas 6 polonijnych jachtów planuje towarzyszyć w ostatnich milach wielkiego rejsu.
Proszę wszystkie jachty o podniesienie polskich bander i wymyślenie innych elementów zwrócenia uwagi otoczenia na wodzie i przy pomostach.
Łączność radiowa jak zwykle podczas naszych polonijnych spotkań: UKF kanał 73 lub mój telefon komórkowy.
 
Proszę o przekazanie tych informacji do zainteresowanych osób.
 
j.kpt. Jerzy Kusmider
s/y "Varsovia"
e-mail: varsovia31@hotmail.com