Historia jachtu sy"DUNAJEC" PZ-1123

 

Ratujmy DUNAJCA - więcej>>
Aktualności>>

Morze od lat stanowiło "okno na świat". Mimo, że Nowy Sącz nie jest miastem nadmorskim, mamy jednak własne "okienko" czyli dostęp do morza. Nowosądecki Okręgowy Związek Żeglarski jest właścicielem morskiego jachtu typ Conrad 1400.

 

Nazywa się on "DUNAJEC" (PZ-1123). Jesteśmy dumni z naszego jachtu: piękna linia kadłuba o długości 14 m pokryta mahoniem podpiera dwa maszty, które noszą 80 m2 żagla. Jacht może w komfortowych warunkach pomieścić 9 osób załogi. Podczas swoich wędrówek po morzach i oceanach świata przebył on szmat drogi zawsze dzielnie stawiając czoła falą i wiatrowi. Na "Dunajcu" nowosądeccy i nie tylko żeglarze zdobywają pierwsze szlify morskie, ale również min. dwukrotnie pokonali ocean i szczęśliwie przybili do brzegów USA i Kanady. Rokrocznie prowadzone są rejsy po morzu Bałtyckim i Północnym.

Sądecko-Podhalański Okręgowy Związek Żeglarski jest armatorem i właścicielem pełnomorskiego jachtu „Conrad-1400” w klasie „Opal”. Skonstruowany i zbudowany w Stoczni Jachtowej im. J.Conrada Korzeniowskiego w Gdańsku, został wodowany w roku 1979 przyjmując nazwę: S/Y „Dunajec”, z portem macierzystym w Gdańsku. Jest klasycznym mahoniowym „keczem” o długości kadłuba: 1360 mm, wyporności: 14,5 t i powierzchni pomiarowej ożaglowania: 80 m2

   Podczas swoich wędrówek po morzach i oceanach przebył wiele mil morskich dzielnie stawiając czoła morskim żywiołom. 

W roku 1981 po raz pierwszy wypłynął poza Bałtyk i w miesięcznym rejsie na Morze Północne odwiedził Anglię, Francje, Holandię, Belgię oraz Republikę Federalną Niemiec. Ten pierwszy rejs zagraniczny otworzył dla nowosądeckich żeglarzy szerokie wody. W roku 1984 zorganizowano pierwszą wyprawę oceaniczną. Jacht uczestniczy w „Operacji Żagiel ’84”, w rejsie do Ameryki z okazji 450-ciolecia odkrycia Kanady (trasa liczyła 8350 Mm i została pokonana w trzy miesiące). W tym rejsie, w drodze powrotnej jacht przepłynął Ocean Atlantycki w 22.dni. Od tej pory udział jachtu w „Operacji Żagiel” stał się już tradycją.

Brał on udział w różnego rodzaju żeglarskich regatach krajowych i zagranicznych. W roku 1992 jacht wziął udział w dużej imprezie żeglarskiej „Grand Regata Columbus”, regatach w 500-ną rocznicę odkrycia Ameryki przez Krzysztofa Columba. Rejs trwał sześć miesięcy.

W roku 2002 z inicjatywy grupy sądeckich żeglarzy, przy wydatnej pomocy Zarządu miasta Nowego Sącza zrealizowano kolejne duże przedsięwzięcie: „WYPRAWA NARVIK 2002” z okazji obchodów jubileuszu 100-lecia istnienia,  zaprzyjaźnionego z Nowym Sączem norweskiego miasta Narvik, związanego wydarzeniami II.wojny światowej z historią oręża polskiego. Wizyta Sądeczan w Narviku stanowiła ważny element rozwoju dalszej współpracy tych zaprzyjaźnionych miast. Za tę wyprawę Załoga oraz SPOZŻ zostają uhonorowani przez Ministra Infrastruktury III  nagrodą honorową „Srebrny Sekstant”.Jacht „Dunajec” dzielnie promuje nasz region, niemal w każdym zakątku świata, dając możliwość zdobywania wyższych stopni żeglarskich rzeszom mieszkańców Sądecczyzny przez 28.lat.   

Jego sędziwy wiek jest głównym powodem zmuszającym Sądecko - Podhalański Okręgowy Związek Żeglarski do podjęcia starań umożliwiających zgromadzenie środków finansowych w wysokości ponad 200 tysięcy złotych, co pozwoli wykonać konieczne prace remontowe jachtu.

Sądecko – Podhalański Okręgowy Związek Żeglarski jest regionalnym stowarzyszeniem kultury fizycznej działającym od roku 1976 w dziedzinie wspierania i rozwoju różnorodnych form żeglarstwa, obejmując swym zasięgiem Organizacje, Kluby i mieszkańców z terenu byłego województwa nowosądeckiego. W swej działalności organizuje i promuje zdrowy styl życia umożliwiając zagospodarowanie czasu wolnego poprzez czynne uprawianie żeglarstwa śródlądowego i morskiego w formie sportu, turystyki i rekreacji, nadto stosując żeglarstwo jako formę wychowania patriotycznego dzieci i młodzieży oraz przygotowania młodego pokolenia do pełnienia funkcji obywatelskich.

Związek jest organizacją pożytku publicznego i nie prowadzi działalności gospodarczej, a działalność statutowa (w tym prowadzenie biura i księgowości) jest efektem pracy społecznej działaczy i wolontariuszy.

Rozpoczynając konieczne prace remontowe jachtu „Dunajec” liczymy na szeroką pomoc całego społeczeństwa regionu i życzliwych naszym poczynaniom sympatyków morskiego wychowania patriotycznego.